Kā izveidot pirmo Facebook reklāmas kampaņu: soli pa solim pamācība

Facebook reklāma

Mūsdienās ar to nodarbojas visi: uzņēmēji, slavenības, pat politiķi...

Mēs, protams, runājam par Facebook reklāmas kampaņu izmantošanu dažādiem nolūkiem, sākot no biznesa izaugsmes līdz pat atpazīstamības vai brenda popularitātes veicināšanai.

Ja arī Tu vēlies izveidot savu pirmo Facebook reklāmas kampaņu – šis raksts ir domāts Tev, īpaši tad, ja Tava mājaslapa ir izveidota saviem spēkiem, Mozello platformā.

Šodien parādīsim, kā izveidot Tavu pirmo Facebook reklāmas kampaņu no A līdz Z, sākot ar Facebook pikseļa izveidi un ievietošanu Tavā Mozello mājaslapā vai interneta veikalā līdz pat reklāmas tekstu sagatavošanai un attēlu izvēlei.

Vispirms pārliecināsimies, ka Tev ir divas būtiskākās lietas:

  • Mājaslapa vai interneta veikals
  • Uzņēmuma vai organizācijas Facebook lapa

Ja abus šos lauciņus vari atķeksēt, ejam tālāk!

1. solis - Business Manager un Ad Account

Sākumā Tev būs nepieciešams izveidot Business Manager kontu un sasaistīt to ar Tavu Facebook lapu. Nākamais solis būs izveidot reklāmas kontu jeb Ad Account.

Atver Facebook Business Manager, noklikšķini uz pogas “Create account” un seko lapas sniegtajām norādēm.

Kad Business Manager konts būs gatavs, kreisajā pusē esošajā rīkjoslā dodies uz “Accounts” un atver “Pages” – tur pievieno savu Facebook lapu, kurai vēlies veidot reklāmu. Tālāk atver “Ad Accounts” un izveido jaunu reklāmas kontu sava uzņēmuma lapai.

Facebook reklāmas konta izveide

Līdzko konts būs izveidots, Tev tiks piedāvāta iespēja pievienot maksājumu informāciju. Šeit Tev jāpievieno kredītkartes informācija vai PayPal konts.

Facebook reklāmas konta izveide

2. solis - pievieno Facebook pikseli savai mājaslapai

Par Facebook pikseli sauc nelielu koda fragmentu, kura mērķis ir izsekot aktivitāti Tavā mājaslapā. Tālāk šī informācija tiek nodota Facebook, kas izvērtē konkrētās reklāmas rezultātus un efektivitāti.

Tu vari arī īstenot reklāmas kampaņu bez šī pikseļa, tomēr tas nav ieteicams. Bez tā Tev nebūs iespēja analizēt, cik veiksmīgas ir bijušas reklāmas un vai tās vispār sasniedz Tevis uzstādītos mērķus.

Lai atrastu savas lapas pikseli, atver Business Manager, tad “Business Settings” – “Data Sources” – “Pixels”. Pievieno jaunu pikseli un klikšķini uz pogas “Continue”. Tālāk, ja esi Mozello lietotājs, Tev ir divas izvēles iespējas:

Pirmā: Vienkārši nokopē Facebook pikseļa ID jeb 15 ciparu kombināciju, kuru redzēsi “Business Settings” sadaļā “Data Sources” zem “Pixels”.

Ja tev ir mājaslapa vai e-veikals, kas izstrādāta ar Mozello, tad vienkārši ienāc sistēmā atver “Uzstādījumu” sadaļu un iekopē savu Facebook pikseļa ID lauciņā “Facebook pikseļa ID”. Saglabā izmaiņas!

Facebook pikseļa kods

Ja tev nav ar Mozello veidota mājslapa, tad vari izvēlies iespēju iestatīt pikseli manuāli un pārkopēt pikseļa kodu savas mājslapas HEAD sekcijā. Var gadīties, ka nāksies piesaistīt palīdzību no Tava mājsalapas izstrādātāja.

Facebook pikseļa kods

Tagad atgriezies “Facebook Business Manager” un pārbaudi, vai pikselis ir aktīvs un seko visam, kas notiek Tavā lapā.

Svarīgi: Facebook būs nepieciešamas pāris minūtes vai stundas, lai piefiksētu, ka pikselis strādā.

Facebook pikseļa koda statuss

3. solis - izveido savu pirmo reklāmas kampaņu

Kampaņas mērķis

Laiks ķerties vērsim pie ragiem un izveidot pirmo Facebook reklāmas kampaņu. Lai to izdarītu, dodies uz “Ads Manager” un noklikšķini uz “Create”.

Vispirms Tev būs jānosaka kampaņas mērķis. Tie ir iedalīti trīs veidos:

Facebook kampaņas mērķis

“Awareness” jeb informēšana

Šīs kampaņas prioritāte ir sasniegt maksimāli lielu lietotāju skaitu. Kaut arī Tavu reklāmu redzēs daudzi cilvēki, no šī kampaņas veida nevajadzētu sagaidīt pēkšņu sprādzienu pārdošanas rezultātos vai klikšķos, jo tās galvenais mērķis ir pabūt vienkārši pazibēt acu priekšā Tavai noteiktajai auditorijai.

“Consideration” jeb apsvēršana

Šīs kampaņas fokusā ir to cilvēku sasniegšana, kuru aktivitāte Facebook liecina, ka viņi varētu būt tuvāk pirkuma veikšanai un izvērtē dažādus variantus. Piemēram, ja Tu savā lapā piedāvā preces dārzam, tie būtu cilvēki, kuri regulāri lasa rakstus par dārzniecību.

“Conversion” jeb konversija

Šī kampaņa uzsvaru liek uz konversijas rādītājiem, piemēram, pirkumu skaitu Tavā veikalā. Šīs reklāmas netiks rādītas kuram katram Facebook lietotājam. Tās redzēs tikai tie cilvēki, kuri ir vistuvāk pirkuma veikšanai, piemēram, tie, kuri jau iepriekš ir veikuši pirkumu, uzklikšķinot uz Facebook reklāmas.

Svarīgi: Iespējams, Tu padomāji – konversija noteikti ir labākais mērķis. Tomēr šeit jāņem vērā, ka, lai kampaņa būtu pilnībā optimizēta, Facebook pieprasa 15-25 konversijas (piemēram, pirkumus) nedēļā. Ja Tavs uzņēmums šādus rezultātus sasniegt vēl nespēj, iespējams, labāka doma ir izvēlēties citu mērķi – mājaslapas apmeklējumu piesaisti vai ko citu. Turklāt, ja Tavs uzņēmums tikai sper pirmos soļus un vēl nav ieguvis popularitāti, labākā stratēģija varētu būt sākt ar informēšanas kampaņu, lai nostiprinātu zīmola atpazīstamību, un tikai tad pievērsties konversijai.

Mērķauditorijas izvēle

Izvēloties mērķauditoriju, Tu atlasi konkrētas cilvēku grupas, kurām tiks rādīta Tava reklāma. Šis solis parasti ļauj palielināt izmaksu efektivitāti.

Sāc sašaurināt mērķauditoriju pēc demogrāfiskajiem parametriem – atrašanās vieta, vecums, dzimums. Tālāk vari izvēlēties specifiskākus parametrus, piemēram:

  • Demogrāfiskie dati – vari izvēlēties, piemēram, reklamēt savu produktu cilvēkiem ar augstāko izglītību noteiktā jomā, konkrētu attiecību statusu vai amatu. Te gan ir vērts pieminēt, ka šo datu pamatā ir informācija, ko cilvēki par sevi norādījuši profilā, bet, tā kā daudzi izvēlas šo informāciju neatklāt, viņi mērķauditorijā iekļauti netiek. Un vēl – ņemot vērā, ka ieņemto amatu var norādīt tikai angļu valodā, šis mērķauditorijas atlases veids Latvijā var izrādīties mazāk efektīvs.
  • Intereses – izvēlies reklāmu parādīt cilvēkiem, kuru intereses saskan ar Tavu uzņēmējdarbības jomu. Piemēram, ja Tu piedāvā personīgā trenera pakalpojumus, izveido mērķauditoriju, kuras interesēs ietilpst bodībildings, sports un bioloģiskā pārtika.
  • Uzvedība – izvēlies reklāmu rādīt cilvēkiem, kas “uzvedas” noteiktā veidā. Piemēram, ja Tavs produkts ir lietotne, kura ir pieejama Apple veikalā, reklāmas mērķauditorija bez šaubām būs iOs lietotāji. Vai arī – ja vēlies sasniegt uzņēmējus, mērķauditorijā iekļauj cilvēkus, kuri ir uztur Facebook lapas (balstoties uz pieņēmumu, ka tās ir viņiem piederošo uzņēmumu lapas).

“Lookalike audiences” jeb līdzīgas auditorijas

Vēl viena iespēja ir izveidot “līdzīgu auditoriju”. Tas nozīmē to, ka Facebook sameklēs citus tīkla lietotājus, kuri pēc parametriem līdzinās cilvēkiem, kuri iepriekš izrādījuši interesi par Tavu biznesu (lasi: tie, kas iepriekš veikuši pirkumus, lapas apmeklētāji, jaunumu lapas abonenti, Facebook lapas sekotāji u.tml.).

Lai izveidotu līdzīgu auditoriju:

Atver Business Manager un dodies uz sadaļu “Audiences”, kur Tev būs jāizvēlas iespēja “Create Lookalike Audience”. Tālāk būs jāizvēlas jauna avota izveide jeb “Create new source” un jāatzīmē “Custom Audience”. Šeit Tev jāizvēlas esošās mērķauditorijas avots.

Facebook lookalike audiences

Piemēram, izvēloties “Website”, līdzīgā auditorija tiks atlasīta, pamatojoties uz mājaslapas iepriekšējiem apmeklētājiem. Izvēloties “Facebook Page”, līdzīgās auditorijas pamatā būs Tavas lapas sekotāji. Ja Tev ir pieejams saraksts ar Tavu līdzšinējo klientu e-pastiem vai ziņu abonentiem, vari arī izvēlēties iespēju “Customer list”.

Kad esi veicis izvēli, vari to sašaurināt pēc:

  • Atrašanās vietas (piemēram, cilvēki, kas dzīvo konkrētā valstī)
  • Mērķauditorijas izmēra (iespēja izvēlēties, cik plaša būs līdzīgā auditorija – jo zemāks procents, jo atbilstošāki lietotāji tiks atlasīti)

Facebook reklāmas līdzīgo mērķauditoriju izveide

Kad būsi izveidojis līdzīgo auditoriju, varēsi to izvēlēties, veidojot reklāmas kampaņas – tā būs redzama sadaļā “Custom Audiences”.

Facebook Custom Audiences

Neaizmirsti, ka vari kombinēt dažādās mērķauditorijas atlases iespējas, lai izveidotu pēc iespējas detalizētāku auditoriju! Piemēram, vari pamēģināt sašaurināt līdzīgo auditoriju, pievienojot papildu interešu un demogrāfijas kritērijus.

Atkārtotās reklāmas jeb “retargetings”

Zem vārda “retargetings” slēpjas pavisam vienkārša un efektīva taktika – tas ietver reklāmas parādīšanu cilvēkiem, kas ir izrādījuši (kaut mazāko) interesi par Tavu uzņēmumu. To vidū var būt gan cilvēki, kuri seko Tavai Facebook lapai, gan Tavas mājaslapas apmeklētāji, specifisku produkta lapu apmeklētāji vai arī tie, kuri pievienojuši produktu grozam, bet nav pabeiguši pirkumu.

Tā ir pati vērtīgākā auditorija, jo šie cilvēki ir bijuši vistuvāk pirkuma lēmuma pieņemšanai. Un Tu vari izveidot īpašu reklāmu tieši viņiem.

Vispirms Tev būs jāizveido pielāgota auditorija, kurā iekļauti visi šie cilvēki. Dodies uz sadaļu “Audiences” un izvēlies “Create audience”. Tāpat kā līdzīgās auditorijas gadījumā, Tev būs nepieciešams izveidot pielāgotu auditoriju.

Pieņemsim, ka Tu vēlies izveidot atkārtotu reklāmu cilvēkiem, kas skatījuši tavu kontaktu lapu.

  1. Kā avotu izvēlies mājaslapu – “Website”
  2. No “Events” izvēlies “People who visited specific web pages”, tādējādi norādot uz cilvēkiem, kas iepriekš apmeklējuši konkrētu lapu
  3. Norādi saglabāšanas laiku – tas būs dienu skaits, kopš persona pēdējo reizi apmeklējusi attiecīgo lapu (piemēram – kontakti)
  4. Izvēlies URL “equals” un iekopē saiti uz Tava veikala sadaļu - Kontakti.
  5. Patin lapu zemāk, līdz ieraugi lauciņu “Exclude people”, tur ja vēlies vari izslēgt kādu konkrētu auditorijas daļu.

Visbeidzot noklikšķini “Create Audience”, un Tu būsi veiksmīgi izveidojis attiecīgo mērķauditorijas grupu.

Facebook retargetinga auditorija

Dodies atpakaļ uz Ad Manager un tagad, veidojot jaunu reklāmas kampaņu, varēsi izvēlēties šo auditoriju.

Budžets

Facebook reklāmas kampaņas budžets

Pamatā Tavs reklāmas budžets būs atkarīgs no tā, cik daudz esi gatavs tērēt reklāmai. Tomēr svarīgi paturēt prātā dažus faktorus.

Pirmkārt, reklāmas, kuras ir optimizētas informēšanas vai apsvēršanas mērķiem, maksā mazāk nekā konversijas reklāmas.

Iemesls tam ir vienkāršs – cilvēki, kuri ir gatavi veikt pirkumu, ir daudz vērtīgāki nekā tie, kuri vēlas “tikai paskatīties”. Novirzot 10 EUR ievērošanas kampaņai, domājams, Tavs zīmols panāks zināmus rezultātus atpazīstamības kontekstā, bet, šādu summu ieguldot konversijas kampaņā, visticamāk, secināsi, ka tā bijusi zemē nomesta nauda.

Otrkārt, budžetam ir jābūt pietiekami lielam, lai Facebook varētu ar to “paspēlēties”.

Tas nozīmē, ka sākumā Facebook iztērēs nelielākas summas, cenšoties atrast īsto reklāmas mērķauditoriju, un tikai pēc tam sāks īstenot kampaņu ar pilnu sparu. Droši vien lieki piebilst, ka parasti ar 10 EUR ir par maz, lai nedēļu ilga kampaņa spētu sasniegt labus rezultātus.

4. solis - reklāmas vizuālais noformējums

Beidzot esam sasnieguši šīs pamācības radošo daļu. Vispirms pievērsīsimies reklāmas vizuālajam noformējumam. Lai gan labiem reklāmtekstiem ir ļoti liela nozīme, mēs visi zinām, ka viens attēls spēj izteikt vairāk nekā tūkstoš vārdu.

Sākumā par (it kā) pašsaprotamo:

Ja vien neesi pilnīgā bezizejas situācijā, izvairies no stock jeb katalogos atrodamajām fotogrāfijām. To lielākā nelaime ir tā, ka tās izmanto ļoti liels uzņēmumu skaits, līdz ar to var rasties kutelīgā situācija, kur divas dažādas firmas tirgo divus atšķirīgus produktus, izmantojot vienu un to pašu attēlu. (Jā, mēs esam to redzējuši paši savām acīm.)

Apsver kādu no šīm idejām – garantējam, ka tās darbosies stipri labāk nekā bezpersoniskās katalogu bildes:

Tava produkta fotogrāfijas

Tas, ka cilvēks ir noklikšķinājis uz bildītes ar Tavu produktu, nozīmē, ka viņam patīk tajā attēlotā prece.

Facebook reklāmas piemērs

Produkta video

Gandrīz tas pats, kas fotogrāfijas gadījumā, tikai vēl efektīvāk. Ja Tev pieder internetveikals – tā ir iespēja parādīt piedāvātos produktus visā to krāšņumā. Ja Tu esi mūziķis – uzfilmē video, kur spēlē mūziku, parādot savu darbu.

Teksti

Vēl viens veids, kā nodot vēstījumu, ir lietot vārdus – burtiskā nozīmē. Izvēlies glītu fontu un uzraksti ziņu uz nepiesātinātas krāsas vai vienkrāsaina fona.

Facebook reklāmas piemērs

Parādi sevi

Piedāvā pakalpojumus? Izmantojot savu personīgo fotogrāfiju, Tu ļauj klientam redzēt, ka aiz reklāmas stāv īsts, dzīvs cilvēks.

Ikonas

Kaut gan mēs sakām “nē” stock fotogrāfijām, dodam zaļo gaismu stock ikonām – droši izmanto tās, lai sagatavotu savas personalizētās bildītes.

Facebook reklāmas piemērs

Zīmola logo

Ja Tev nav pieejamas produktu bildes vai video, izmanto attēlu ar zīmola logotipu uz vienkārša fona, kas palīdz to izcelt.

Padoms: Reklāmas attēlu izveidošanai vari izmantot kādu no pieejamajiem bezmaksas rīkiem, piemēram, Canva – tajā atrodamas daudz un dažādas iepriekš sagatavotas veidnes, ar kuru palīdzību ātri un vienkārši varēsi tikt pie skaistiem vizuāļiem.

5. solis - reklāmas tekstu veidošana

Pēdējais solis ir reklāmas tekstu sagatavošana. Reklāmas teksts parādās trīs vietās – primārais teksts novietots reklāmas augšdaļā, tad ir URL virsraksts, kam seko URL apraksts, kuru vari pievienot, ja reklāmā iekļauts links uz Tavu lapu (un tam tur būtu jābūt).

Facebook reklāmas reklāmteksti

Diemžēl mēs nevarēsim atklāt brīnumformulu veiksmīgu reklāmtekstu sagatavošanai, jo tādas nav. Tev nāksies testēt, testēt un vēlreiz testēt, līdz atradīsi to, kas strādā vislabāk. Tomēr te būs daži praksē pārbaudīti padomi:

  • Uzrunā lasītāju – piemēram, ja Tava mērķauditorija ir cilvēki, kurus interesē “suņi”, izmanto šo vārdu reklāmas tekstā.
  • Citē klientu teikto un ievieto atsauksmes – tas palīdz veidot uzticamību Tavam zīmolam.
  • Uzmanības pievēršanai izmanto emoji, bet tikai ar mēru
  • Neaizmirsti tekstā iekļaut vienu skaidri formulētu aicinājumu rīkoties – kas ir tas, ko Tu vēlies, lai reklāmas lasītājs dara? Uzraksti to!
  • Centies neaizrauties ar pārāk radošu un sarežģītu valodu. Izsakies skaidri un tieši – atceries, ka cilvēki nevēlas tērēt savu laiku, lasot reklāmas, un vēl jo mazāk, cenšoties atkost Tavas metaforas vai noorientēties žargonā.
  • Izmanto ciparus – tie liek reklāmām izskatīties objektīvāk un tādējādi veicina uzticamību.

Kad teksti ir gatavi, atliek vien atrast pogu “Publicēt” un Tava pirmā Facebook reklāma ir gaisā.

Noslēgumā - veiksmes atslēga

Pačukstēsim – ir viens noslēpums, kā nodrošināt Tavu reklāmas kampaņu veiksmi, kuru vēl neesam atklājuši. Tas ir šāds:

Nekad nepārtrauc izmēģināt jaunas lietas – jaunas mērķauditorijas, jaunus budžeta iestatījumus, jaunus vizuālos elementus un reklāmas tekstus.

Arī tad, ja esi ko mēģinājis un piedzīvojis neveiksmi, piemēram, ielicis attēlu, kurš neguva ievērību, zini, ka vienmēr ir vērts pamēģināt vēlreiz, nomainot auditoriju, attēla virsrakstu vai ko citu. Teiciens “tas, kas der visam, neder nekam” pavisam noteikti attiecas arī uz reklāmu.

Jo vairāk eksperimentēsi, jo drošākas un radošākas būs Tavas Facebook reklāmas, jo labākus rezultātus sasniegsi.