Mieru, tikai mieru! Tev viss izdosies! Kā atgriezties darba ritmā pēc ilgāka pārtraukuma

Bruno Veberis
Mieru, tikai mieru! Tev viss izdosies! Kā atgriezties darba ritmā pēc ilgāka pārtraukuma

Pauze no darbiem nepieciešama visiem. Pat tiem, kam pieder mazs vai vidējs bizness un, visticamāk, nepārtraukti nākas risināt dažādas problēmas un jautājumus, kas nereti nozīmē, ka darbs aizņem lielāko daļu ikdienas. Galu galā - uzņēmums ir atkarīgs no viņiem. Dažkārt tas ir rūpīgi plānots solis, piemēram, ceļojums vai bērnu kopšanas atvaļinājums. Nereti dzīve ir neparedzama un sagādā gadījumus, kad nākas paņemt piespiedu pauzi, piemēram, veselības gadījumā.

Atgriešanās darbā ir grūta pēc jebkura pārtraukuma. Kā atkal atgriezt sevi un savu uzņēmējdarbību uz īstā ceļa? Kā nejusties pārslogotam un apmulsušam vai pat izmisušam par milzīgo darbu gūzmu, kas sakrājusies prombūtnē? Šoreiz dalīsimies ar vairākām efektīvām metodēm, kas palīdzēs pēc pauzes produktīvāk atgriezties pie darba uzdevumiem.

Uzdevumu saraksts un prioritātes

Pirmajā dienā, kad atgriezies pie darba uzdevumiem, apsēdies un sastādi darāmo darbu sarakstu. Pieraksti visas lietas, kas nāk prātā un ko nepieciešams paveikt – gan uzdevumus, kas aizņem ilgāku laiku un prasa vairāk piepūles, gan sīkumus, piemēram, izlabot kļūdu uzņēmuma tīmekļa vietnē vai nopirkt darbam nepieciešamos rakstāmpiederumus.

Ļoti bieži mēs jūtamies pārslogoti, jo darāmo darbu saraksts ir mūsu galvā. Pierakstot visu uz papīra vai lietotnē, uzdevumi tiks sistematizēti un par tiem nebūs jādomā, kamēr nepienāks to kārta. Tas samazina stresu un nemieru, kā arī atbrīvo prātu no liekā.

Kad darāmo darbu saraksts ir sastādīts, nosaki prioritātes. Ja daži uzdevumi joprojām šķiet ietilpīgi un sarežģīti, sadali tos mazākos, kamēr katrs nelielais uzdevums atsevišķi vairs nešķiet tik biedējošs. Piemēram, nākas secināt, ka uzņēmumam vairs nepietiek ar bezsaistes veikalu un vajadzīga tīmekļa vietne. Tīmekļa vietnes izstrāde šķiet milzīgs un sarežģīts projekts, pat gadījumos, ja izvēlēsies to darīt paša spēkiem, piemēram, ar Mozello palīdzību, kas neprasa apgūt programmēšanas prasmes. Taču šo uzdevumu iespējams sadalīt mazākos: bezmaksas profila izveide Mozello, domēna vārda izvēle utt.

Mazi soļi sākumā, milzu soļi vēlāk

Ja pārtraukums ir bijis garāks vai mentāli ļoti attālinājies no darba, būs nepieciešams ilgāks laiks, lai pārgrupētos un atkal pārslēgtos darba režīmā. Iespējams, sākumā šķitīs, ka pienākums ir uzreiz pievērsties jauniem projektiem vai lieliem uzdevumiem. Bet tā nebūt nav, jo tas ir ātrākais ceļš uz ātru izdegšanu. Aizmirsti vainas sajūtu, jo, ja kaut kas spēja gaidīt nedēļām ilgi, kamēr biji prom, tas noteikti var pagaidīt vēl dažas dienas.

Šādos gadījumos atgriezties ierindā palīdzēs koncentrēšanās vispirms uz vienkāršākajiem uzdevumiem darbu sarakstā. Sarežģītos un varbūt pat steidzamos uzdevumus ieteicams atstāt mierā uz dienu vai divām un pievērsties mazākām lietām, piemēram, atbildēt uz vienkāršu e-pastu, publicēt ziņu sociālajos medijos vai nopirkt tos rakstāmpiederumus.

Izpildot vienkāršos uzdevumus un atzīmējot tos kā padarītus darāmo lietu sarakstā, ne tikai palīdzēsi sev nemanāmi iejusties darba režīmā, bet arī gūsi motivāciju un gandarījumu par paveikto.

Aprunājies ar kolēģiem

Tavas prombūtnes laikā zemeslode nepārstāja griezties, un darbi turpinājās. Tāpēc reizēm labākais veids, kā ātrāk atgriezties pie darbiem, ir aprunāties ar citiem un lūgt viņiem pastāstīt visus jaunumus.

Saruna ar kolēģi kafijas pauzes laikā palīdzēs gūt priekšstatu par jauniem projektiem. Sazvanīšanās ar klientiem palīdzēs būt lietas kursā par visiem viņu svarīgākajiem jaunumiem. Kāda dzēriena glāze pēc darba ar nozares profesionāli sniegs iespēju uzzināt visu, kas ir mainījies nozarē un noskaidrot jaunās tendences, kam vērts pievērst uzmanību.

Lietotnes, kas var noderēt

Produktīvi atgriezties pie darbiem pēc ilgāka pārtraukuma var palīdzēt arī dažādas lietotnes, kas ne tikai atvieglos uzdevumu plānošanu, bet arī palīdzēs atbrīvoties no stresa.

Darāmo darbu lietotnes

Tādas lietotnes kā Todoist vai Any.do lieliski ļauj sastādīt darāmo darbu sarakstu, sadalīt tos pa projektiem, noteikt prioritāšu līmeņus, termiņus utt. Dažādiem projektiem var lietot atšķirīgus marķējumus un nodalīt savu personīgo darbu sarakstu no profesionālajiem uzdevumiem.

Mūzikas un skaņu lietotnes

Mūzikai ir ievērojama ietekme uz tavu noskaņojumu un produktivitāti pēc atgriešanās darbā, piemēram, īpaši radīta mūzika, kas palīdz koncentrēties Brain.fm vai mierinošās dabas skaņas Noisli. Atslābināties un iedvesmoties palīdzēt var iecienītā brīvdienu mūzika Spotify vai Apple Music.

Traucējošo lietotņu bloķētāji

Nav viegli koncentrēties darbam pirmās dienas pēc atgriešanās no gara atvaļinājuma vai prombūtnes citu iemeslu dēļ. Lai izvairītos no pārāk biežas skatīšanās telefonā, izmēģini vienu no daudzajām lietotnēm sabalansētai telefona lietošanai, piemēram, Freedom, kas ļauj bloķēt vietnes, kuras šķiet traucējošas. Savukārt Moment lietotne ļauj ieplānot ikdienas laika limitu lietotnēm, ko izmanto savā iPhone.

Meditācijas vai apzinātības lietotnes

Pat īsas apzinātības sesijas var sniegt labumu, kad atgriezies darbā pēc pārtraukuma un jūties pārslogots vai nemierīgs. Headspace ir populāra lietotne, kas paredzēta dažādu ar stresu saistītu problēmu, piemēram, miega traucējumu, nemiera u.tml. risināšanai. Cita apzinātības lietotne – Buddhify, – piedāvā īsas apceres un meditāciju.

Koncentrēšanās un motivācijas lietotnes

Ir daudz lietotņu, lai palīdzētu gūt motivāciju darbā un atbalstu uzdevumu paveikšanai. Piemēram, paziņojumu plānošanas lietotne Daywise ļauj iestatīt laika periodu, kurā kontrolēt paziņojumu pienākšanu.
Tuneļa galā ir gaisma

Tikai mieru - viss izdosies!

Lai gan sākumā tas var šķist neiespējami, jāatceras, ka darāmo darbu sarakstam mēdz pienākt beigas. Maza un vidēju biznesu īpašniekiem gan šajā ziņā situācija ir sarežģītāka, jo arvien parādās jauni uzdevumi, lai attīstītu un pilnveidotu savu biznesu. Nereti, to darot dienu no dienas, lietas var kļūt haotiskas. Iepriekšminētie ieteikumi var palīdzēt orientēties darbos bez lieka stresa. Un kā vienmēr, ja nepieciešams atbalsts vai ieteikumi savas mājaslapas vai e-veikala izveidei, vari būt drošs, ka Mozello komanda ir gatava palīdzēt!

Vairāk informācijas un padomus par šo un līdzīgām tēmām atradīsi šeit pat mūsu blogā.