Kā iekļaut mājas lapu meklētājā? Jeb SEO pamati.

Karlis Blumentals
Kā iekļaut mājas lapu meklētājā? Jeb SEO pamati.

Tātad, tev ir mājas lapa, bet meklējot tā nav atrodama. Skarbā realitāte ir tāda, ka 90% lietotāju informāciju meklē Googlē. Ja tu neiepatiksies pasaules interneta monopolam Googlei, tad veiksme internetā tev nespīd.

Ko darīt? Kā iepatikties Googlei un parādīties rezultātu sarakstā? Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par SEO (search engine optimization jeb optimizācija meklētājiem).

Šī ir vesela zinātne, un par šo tēmu vien varētu sarakstīt un ir sarakstītas simtiem grāmatu. Uzdevumu varētu sadalīt divās daļās:

 1. Kā vispār iekļūt meklētājā
 2. Kā veiksmīgi startēt uz tevi interesējošajiem atslēgas vārdiem

Kā iekļūt meklētājā

Mājas lapa ir gatava iekļaušanai meklētājos pēc tam, kad izvēlēta tās galīgā adrese un ievadīta vismaz lielākā daļa satura, citādi, mainoties adresei, viss darbs vējā.

Mājas lapas meklētājos netiek ievietotas, meklētāji tās atrod un savā sarakstā iekļauj paši. Tas notiek šādi: laiku pa laikam interneta meklētājs "apskata" jau zināmās mājas lapas un meklē tajās saites uz jaunām un vēl neatklātām lapām. Kad tiek atrasta jauna mājas lapa, meklētājs to apskata un ievieto savā esošo mājas lapu sarakstā.

Lai meklētājs atrastu Tavu mājas lapu, izdari vismaz vienu no šīm lietām:

 • Paziņo meklētājam par savu mājas lapu
 • Saiti uz savu mājas lapu ievieto kādā citā, meklētājam jau labi zināmā lapā

Paziņot meklētājam par savu mājas lapu

Kad mājas lapa izveidota, Tu par to vari paziņot meklētājiem, reģistrējot savu mājas lapu meklēšanas sistēmā.

Uzzinot par Tavu mājas lapu, meklētājs to apstrādās un iekļaus savā sarakstā dažu dienu vai nedēļu laikā. Šāds gaidīšanas laiks ir pilnīgi normāls, un to pilnībā nosaka pats meklētājs.

Jāņem arī vērā, ka pat pēc iekļaušanas rādītājā Google vai cits meklētājs var izlemt nerādīt Tavu mājas lapu pirmajā rezultātu lapā. Sākumā tā var parādīties, piemēram, piektajā rezultātu lapā. Bet neuztraucies, tas tāpēc, ka jaunizveidotām mājas lapām Google un citi meklētāji neuzticas. Tavas mājas lapas pozīcija uzlabosies ar laiku, ja pie tā piestrādāsi.

Saiti uz savu mājas lapu ievieto kādā citā, meklētājam jau zināmā lapā

Ja saite uz Tavu mājas lapu būs atrodama kādā citā, meklētājā jau iekļautā mājas lapā, tad meklētājs dažu dienu vai nedēļu laikā Tavu mājas lapu atradīs automātiski. Lūk, daži varianti savas mājas lapas saites publicēšanai:

 • Draugu un sadarbības partneru lapas
 • Citas Tev piederošas un meklētājā jau iekļautas lapas
 • Tavi sociālo tīklu profili
 • Sludinājumu serveri ss.lv un zip.lv (kopā ar sludinājumu)
 • Forumi un diskusiju portāli

Kā uzlabot mājas lapas pozīciju meklētājos?

Lai parādītos interneta meklētāja rezultātu saraksta augšgalā, ir jāiegulda liels darbs.

Nodrošini oriģinālu un vērtīgu saturu

Lapai jāsatur oriģināls saturs. Jo vērtīgāks un apmeklētājam lietderīgāks ir mājas lapas saturs, jo pievilcīgāka šāda mājas lapa ir arī meklētājam. Sausu uzņēmuma mājas lapu vienmēr var papildināt ar publikācijām, pētījumiem un padomiem par atbilstošo tēmu. Tas parasti ilgtermiņā dod pozitīvu efektu.

Saturā iekļauj atslēgas vārdus

Saturā ir jāparādās svarīgākajiem atslēgas vārdiem. Vēlams, lai svarīgākie atslēgas vārdi parādītos virsrakstos un tuvu teksta sākumam dabīgā veidā, iesaistīti tekstā. Nekādā gadījumā nevajag tekstu mākslīgi pārbāzt ar atslēgas vārdiem, jo tādējādi var dabūt sodu un panākt, ka mājas lapa nekad vairs neparādās meklētājā. Google ir pietiekami gudra un uzreiz redz, ja kāds mēģina manipulēt ar saturu.

Panāc, ka uz tavu lapu ved saites no citām populārām un labām lapām

Tev jāpanāk, ka saite uz Tavu lapu tiek ievietota citās populārās un kvalitatīvās lapās par to pašu vai līdzīgu tēmu.Jo vairāk saišu uz Tavu lapu ir citās labās mājas lapās par to pašu vai līdzīgu tēmu, jo augstāk Tavu mājas lapu vērtēs meklētāji. Nosakot konkrētas mājas lapas popularitāti un kvalitāti, meklētāji diezgan spēcīgi paļaujas uz saitēm citās lapās.

Tas, ka citā mājas lapā ir saite uz tavu lapu, pēc Googles ideoloģijas nozīmē, ka šī svešā mājas lapa nosacīti "balso" par tavu mājas lapu. Tātad, jo vairāk balsis - jo svarīgāka Googlei šķiet tava lapa. Bet piesargies - ja Google pamanīs, ka saite uz tavu mājas lapu ir sliktās, nekvalitatīvās vai nepopulārās lapās, tad tu vari dabūt sodu. Tāpat Google var tevi sodīt par saišu pirkšanu populārās lapās (protams, ja vien viņi uzzinās, ka apmaiņā pret saiti esi sniedzis kādam materiālu labumu). Google ir pietiekami gudra un redz, ja kāds mēģina mākslīgi veidot nedabīgu saišu kolekciju, izmantojot apšaubāmas un "spamošanai" līdzīgas metodes.

Lai cik neloģiski tas neizklausītos - tavai mājas lapai vispirms ir jākļūst populārai un tikai tad tā iegūs augstu pozīciju meklētāju rezultātos. 

Ka dabūt saites?

 • Liec sludinājumus ar saiti uz savu mājas lapu;
 • Reģistrē savu uzņēmumu un mājas lapu populārākajos katalogos;
 • Aktīvi darbojies sociālajos tīklos;
 • Regulāri raksti interesantas publikācijas un dalies ar tām sociālajos tīklos;
 • Lūdz lai tavi partneri un draugi savās mājas lapās publicē saiti uz tavu lapu;
 • Citi radoši veidi.

Regulāri atjauno savas mājas lapas saturu

Ieteicams mājas lapā iekļaut blogu vai jaunumu sadaļu, kurā vēlams regulāri publicēt jaunākās ziņas, informāciju un padomus. Regulāri papildināts un vērtīgs saturs var krietni uzlabot mājas lapas pozīciju meklētājos.

Esi sociālajos tīklos

Jo vairāk cilvēku runā par tevi un tavu mājas lapu Twitter, Facebook u.c. sociālajos tīklos, jo lielākas ir tavas izredzes parādīties meklētājos ātrāk un augstākās pozīcijās. Lai tas notiktu, tev ir pastāvīgi jābūt aktīvam sociālajos tīklos. Jo vairāk sekotāju būs tavam vai tavas organizācijas profilam, jo lielāks ir iespējamais efekts.

Iemācies vairāk par SEO un izmanto SEO paņēmienus

SEO ir interneta mārketinga stūrakmens. Ja vēlies, lai tava mājas lapa meklētājos veiksmīgi konkurētu ar citām lapām, tev ir jāiemācās un meistarīgi jāpielieto SEO paņēmienu arsenāls. Lūk daži resursi: