Kā izvēlēties domēna vārdu?

Karlis Blumentals
Kā izvēlēties domēna vārdu?

Domēna vārds (lasi - mājas lapas adrese) ir viens no svarīgākajiem mājas lapas komponentiem, taču nereti redzam, ka cilvēki savām mājas lapām izvēlas ne tos piemērotākos domēna vārdus. Tāpēc šoreiz apkoposim dažus padomus - kā izvēlēties veiksmīgu domēna vārdu.

Galvenās veiksmīga domēna vārda īpašības

  • tas atbilst uzņēmuma zīmolam, vai mājas lapas saturam,
  • tas ir viegli iegaumējams,
  • to nosaucot nav vajadzības pēc papildus skaidrojumiem vai instrukcijām.

Tātad automātiski atkrīt domēna vārdi ar strīpiņām vai specifisku izrunu, jo ar šādiem domēna vārdiem cilvēki mūždien putrosies un mūždien nāksies kādam skaidrot, ka domēns jāraksta caur strīpiņu, vai ar diviem "o". Mēs taču gribam, lai mūsu mājas lapu ir viegli atrast un atcerēties?

Domēna paplašinājumu vēlams izvēlēties atbilstoši uzņēmuma darbības vietai, specifikai vai klientu lokam, priekšroku dodot vai nu valsts domēnam (piemēram, .lv), vai .com

Tātad

  • Ja pamatdarbība ir paredzēta vietējā tirgū, valstij atbilstošs domēna paplašinājums, piemēram, .lv ir draudzīgāks vietējam apmeklētājam, pie kam tas nodrošina labāku atrodamību vietējā Google meklētājā. Tāpēc, piemēram, Latvijas uzņēmumiem un organizācijām, kuru tipiskais apmeklētājs nāk no Latvijas, labāk lietot .lv
  • Starptautiskam uzņēmumam, labāk lietot .com Uzņēmumi, kas darbojas Eiropas Savienībā var izvēlēties arī .eu Kā alternatīvu var izvēlēties .net un .biz, bet tie skaitās mazāk prestiži un bieži tiek jaukti ar .com
  • Starptautiskām bezpeļņas organizācijām vislabāk izvēlēties .org

Protams, ir pieļaujami izņēmumi un līdzīgi, nekas diži slikts nenotiks, ja Latvijas uzņēmums izvēlēsies .net, vai ies starptautiskajā tirgū ar .lv domēnu. Taču precīzi izvēlēts domēna paplašinājums pilnīgi noteikti liks uzņēmuma vai organizācijas mājas lapas adresei izskatīties profesionālāk un šad tad pat sasniegt labākus rezultātus Google.

Domēna vārdam nevajadzētu būt pārāk garam.

Jo īsāks domēna vārds, jo vieglāk to uzrakstīt un atcerēties + mazāka iespēja kļūdīties. Protams, dažu labu garo domēna vārdu var būt pat ļoti viegli atcerēties, piemēram VecmammasPankukas.lv, taču īsie domēna vārdi vienalga ir foršāki un veiksmīgāki.

Domēna vārdam ir jābūt labskanīgam un saistītam ar mājas lapas būtību.

Perfekti, ja domēna vārds sakrīt ar brendu, vai precīzi atspoguļo mājas lapas būtību. Nevajadzētu izvēlēties neko neizsakošus domēna vārdus, jo tādi gluži vienkārši neizskatīsies profesionāli. Izņēmums varētu būt blogi, kur šad tad par ļaunu nenāk kaut kas tēlaināks.

Visbiežāk paši foršākie un tīkamākie domēna vārdi jau ir aizņemti, tāpēc domēna izvēle parasti ir pietiekami piņķerīgs radošais process, kas var aizņemt diezgan ilgu laiku. Taču ar to jārēķinās. Galu galā kā jau teicu domēna vārds ir viens no mājas lapas svarīgākajiem aspektiem.