Efektīva mājas lapa paša spēkiem: Mārketings

Karlis Blumentals
Efektīva mājas lapa paša spēkiem: Mārketings

Tava mājas lapa ir gatava. Apsveicu! Taču no tās nav nekāda jēga, kamēr to neapmeklē cilvēki. Mājas lapas reklāma jeb interneta mārketings patiesībā ir krietni sarežģītāks un grūtāks uzdevums nekā mājas lapas izveide.

Parasti tieši Interneta mārketinga rezultāti nosaka, kurš saņems tūkstošiem apmeklētāju un kurš paliks kā vienīgais iemītnieks savā karaļvalstī.

Ko darīt?

Ļoti īss ievads interneta mārketingā

Interneta mārketings ir tik plašs temats, ka to nav iespējams aptvert vienā rakstā, pat ne vienā grāmatā. Taču 80% no svarīgākajiem pamatprincipiem var iemācīties 20% no visa nepieciešamā laika. Ar tiem arī sāksim.

Mārketinga iespējas

Īsumā var izdalīt šādus galvenos variantus:

 • Interneta meklētāji (lasi - Google)
 • Maksas reklāma meklētājos (atkal lasi - Google)
 • Katalogi un sludinājumi
 • Sociālie tīkli
 • Blogošanas stratēģija, jeb satura mārketings
 • Citas iespējas

Īsi pieskarsimies katrai no šīm lietām.

Kā parādīties interneta meklētājā?

Šī ir vesela zinātne, un par šo tēmu vien varētu sarakstīt un ir sarakstītas simtiem grāmatu. Es centīšos visu teoriju reducēt uz dažām rindkopām.

Lai vispār parādītos interneta meklētājā, pietiek izvietot savas mājas lapas saites pāris citās mājas lapās, kuras jau ir meklētājā (tātad, meklētājs par tām zina un tās lasa) un meklētājs pēc šīm saitēm atklās un pievienos arī tavu lapu. Tāpat var paņemt un pateikt meklētājam, ka vēlies pievienot savu lapu, aizpildot nelielu formu. Meklētājs lapu pievienos dažu dienu vai dažu nedēļu laikā. Viena problēma - tava lapa būs rezultātu saraksta vidū vai beigās.

Lai parādītos interneta meklētāja rezultātu saraksta augšgalā, ir jāiegulda liels darbs. Liels darbs izpaužas aptuveni šādi:

 • Oriģināls un vērtīgs saturs
  Lapai jāsatur oriģināls saturs. Jo vērtīgāks un apmeklētājam lietderīgāks ir mājas lapas saturs, jo pievilcīgāka šāda mājas lapa ir arī meklētājam. Sausu uzņēmuma mājas lapu vienmēr var papildināt ar publikācijām, pētījumiem un padomiem par atbilstošo tēmu. Tas var dot pozitīvu efektu.

 • Atslēgas vārdi saturā
  Saturā ir jāparādās tevi interesējošajiem atslēgas vārdiem. Vēlams, lai svarīgākie atslēgas vārdi parādītos virsrakstos un tuvu teksta sākumam dabīgā veidā, iesaistīti tekstā. Nekādā gadījumā nevajag tekstu mākslīgi pārbāzt ar atslēgas vārdiem, jo tādējādi var dabūt sodu un panākt, ka mājas lapa nekad vairs neparādās meklētājā. Google ir pietiekami gudra un uzreiz redz, ja kāds mēģina manipulēt ar saturu.

 • Saites no citām populārām un labām lapām
  Uz mājas lapu ir jābūt saitēm no citām populārām un saturiski kvalitatīvām mājas lapām. Tas, ka citā mājas lapā ir saite uz tavu lapu, pēc Googles ideoloģijas nozīmē, ka šī svešā mājas lapa nosacīti "balso" par tavu mājas lapu. Tātad, jo vairāk balsis - jo svarīgāka Googlei šķiet tava lapa. Bet piesargies - ja Google pamanīs, ka saite uz tavu mājas lapu ir sliktās, nekvalitatīvās vai nepopulārās lapās, tad tu vari dabūt sodu. Google ir pietiekami gudra un redz, ja kāds mēģina mākslīgi veidot nedabīgu saišu kolekciju, izmantojot apšaubāmas un "spamošanai" līdzīgas metodes. Lai cik neloģiski tas neizklausītos - tavai mājas lapai vispirms ir jākļūst populārai un tikai tad tā iegūs augstu pozīciju meklētāju rezultātos. 

Ka dabūt nepieciešamās saites?

 • Liec sludinājumus ar saiti uz savu mājas lapu;
 • Reģistrē savu uzņēmumu un mājas lapu populārākajos katalogos;
 • Aktīvi darbojies sociālajos tīklos;
 • Regulāri raksti interesantas publikācijas un dalies ar tām sociālajos tīklos;
 • Lūdz, lai tavi partneri un draugi savās mājas lapās publicē saiti uz tavu lapu;
 • Piedāvā publicēt savus bloga rakstus citos blogos;
 • Citi radoši veidi.

Maksas reklāma meklētājos

Ja Google tevi nerāda tāpat (un visbiežāk, it īpaši jaunām lapām, tas tā arī būs), tad tu vari Googlei samaksāt un parādīties meklētāja augšpusē uz tevi interesējošiem atslēgas vārdiem.

Darbības princips apmēram tāds:

 1. Tu izvēlies atslēgas vārdus
 2. Tu izvēlies - cik esi gatavs maksāt par katru apmeklētāju, kas atnāks uz tavu mājas lapu
 3. Tu izvēlies savas reklāmas tekstu
 4. Google rāda tavu reklāmu uz atslēgas vārdiem, un tu iegūsti apmeklētājus, maksājot par katru klikšķi

Cik jāmaksā? Cenas ir atkarīgas no atslēgas vārda un konkurences. Jo lielāka konkurence, jo vairāk ir jāmaksā. Jo mazāk tu esi gatavs maksāt, jo zemāk tu rādīsies rezultātos un mazāk apmeklētāju spiedīs uz tavu reklāmu. Piemēram, Latvijā cenas svārstās no 5 centiem līdz vienam dolāram. Ārzemēs - līdz pat 5 dolāriem.

Vairāk uzzināt vari Google AdWords lapā. Jāņem vērā, ka labas un efektīvas kampaņas izveidošana prasa zināmas iemaņas un pieredzi, tādēļ izdevīgāk var būt sadarboties ar kādu interneta mārketinga starpniekfirmu.

Kāpēc vispār vajadzētu apsvērt šo reklāmas veidu?

 • Relatīvi ātrs un viegls veids, kā nokļūt meklētāja augšgalā
 • Var mērķēt precīzi uz svarīgākajiem atslēgas vārdiem
 • Var mērķēt reklāmu uz jebkuru pasaules valsti un valodu pēc izvēles, atverot eksporta iespējas
 • Piemērots jauniem uzņēmumiem, par kuriem citur internetā maz informācijas

Katalogi un sludinājumi

Lai gan šie resursi var šķist neefektīvi, tomēr interneta meklētāju un Googles algoritmu kontekstā mājas lapas saites publicēšana populāros katalogos un sludinājumu serveros parasti dod pozitīvu efektu. Pie kam, šajos resursus tāpat laiku pa laikam iemaldās pa kādam apmeklētājam.

Kā vērtīgākos resursus var atzīmēt:

 • SS.lv
 • ZIP.lv
 • ZL.lv
 • ZO.lv
 • 1188.lv
 • Viss.lv
 • Kontakti.lv
 • Ir vēl daudzi citi resursi. Bieži labākie katalogi ir specifiski konkrētai nozarei.

Diemžēl publicēšanās šajos resursos nereti ir par bargu naudu, bet, ja iespējas atļauj, tad šos resursus noteikti vajadzētu izmantot.

Sociālie tīkli

Aktīva darbošanās sociālajos tīklos var krietni paspodrināt uzņēmuma tēlu sociālajā vidē, kā arī papildināt mājas lapas apmeklētāju rindas. Neveiksmīga vai neregulāra darbošanās sociālajos tīklos uzņēmuma tēlu var arī pabojāt.

Sociālie tīkli Facebook un Draugiem.lv piedāvā īpašus uzņēmumu profilus (lapas), kas dod iespēju prezentēt savu uzņēmumu šajos tīklos. Twitter tīklā uzņēmumiem nav paredzēts īpašs konta veids. Kā likums - ja no sociālajiem tīkliem neko nesaproti, tad aizies ļoti daudz laika, pirms parādīsies kaut kāda sajēga, kā viss strādā. Tomēr baudīt rezultātus var tikai tie, kas mēģina.

Īsumā, lai veiksmīgi popularizētu savu uzņēmumu sociālajos tīklos, jāveic sekojošas darbības:

 • Jāizveido uzņēmuma profils un jāievada pēc iespējas detalizētāka un plašāka informācija, ieskaitot saiti uz uzņēmuma mājas lapu, kā arī atbilstošas fotogrāfijas vai ilustrācijas.
 • Jāveic proaktīva sekotāju piesaiste - to var panākt gan regulāri publicējot interesantu saturu (tādu, ar kuram cilvēki spiež Share un Like), gan veidojot maksas kampaņas, gan ar dažādām akcijām un izlozēm, gan iesaistot savus draugus. Bez sekotājiem, uzņēmuma kontam jēga samazinās, taču mehāniska sekotāju vākšana, vai sekotāju pirkšana arī nav risinājums, jo svarīga ir sekotāju kvalitāte nevis kvantitāte.
 • Regulāra aktivitāte - jauni, interesanti ieraksti katru nedēļu un ātras atbildes uz sekotāju jautājumiem un komentāriem. Jēga ir tikai un vienīgi no aktīva sociālā mārketinga. "Miris" profils jeb tāds profils, kur pēdējais ieraksts izdarīts pirms pus gada tikai liecina, ka uzņēmums ir paviršs vai neveiksmīgs. Ja nav iespējams nodrošināt vismaz vienu ierakstu nedēļā, tad ar sociālo mārketingu nodarboties nav jēgas.
 • Maksas kampaņas. Diemžēl, pat ja tev ir 10000 sekotāji, bez maksas tavus ziņojumus redzēs tikai 10 vai 20 cilvēku. Jau sen gan Facebook, gan Draugiem.lv ir izveidojuši savus tīklus tā, ka uzņēmumiem ir jāmaksā par to, lai ieraksti parādītos plūsmas augšgalā. Bezmaksas ieraksti savu ceļojumu uz leju sāk no 10. - 20. pozīcijas. Tāpēc izmanto kombināciju: interesants saturs, ar kuru lietotāji grib dalīties + maksas kampaņa.

Ja tu negribi vai nevari atvēlēt laiku šīm lietām, iespējams, ir vērts algot cilvēku, taču ņem vērā, ka profesionāls pakalpojums maksās vismaz vairākus simtus mēnesī.

Blogošanas stratēģija, jeb satura mārketings

Ir tāds uzņēmums Groove. Viņi izveidoja jaunu produktu, kas mērķēts uz mazajiem uzņēmējiem un nolēma, ka viņu reklāmas stratēģija būs rakstīt internetā interesantus rakstus par uzņēmējdarbības tēmu, daloties ar savu pieredzi.

Blogs saucās "Kā mēs nonācām no 0 līdz 100 000 dolāru mēnesī?", un katru nedēļu tiek publicēts kāds raksts vai padoms. Ļoti īsā laikā viņiem izdevās piesaistīt tūkstošiem apmeklētāju - mazo uzņēmēju, no kuriem daļa kļuva par viņu pašu klientiem. Starp citu, viņi savu mērķi sasniedza gada laikā.

Ar to gribu teikt, ka ar tavu biznesu saistītu rakstu un padomu regulāra publicēšana un dalīšana sociālajos tīklos var būt laba potenciālo klientu piesaistes stratēģija.

Piemēram, ja tu tirgo mēbeles, tad regulāras publikācijas par jaunākajām interjera dizaina tendencēm un padomi interjera iekārtošanā un mēbeļu izvēlē var kalpot par lielisku magnētu potenciālo klientu piesaistīšanai.

Protams, tas ir liels darbs, bet uzvarēt var tikai tie, kas piedalās un izredzes nebūt nav sliktas, jo, piemēram, Latvijā, lielākā daļa neko tādu nedara.

Nobeigums

Protams ar augstāk minēto nekas nebeidzas. Ir vēl desmitiem citu veidu un stratēģiju. Tomēr, savelkot visu kopā, sausais atlikums varētu skanēt apmēram tā:

Izmēģini maksimāli daudz un dažādas lietas un izvēlies tās, kuras dod vislielāko efektu. Jo vairāk darīsi, jo lielāks būs efekts. Uzvarēt var tikai tie, kas piedalās.